Stát nemá strategii pro komunikaci a dělá chyby

23.8.2023
AKA

Podíl vypsaných zakázek mimo režim zákona ve státních organizacích za první pololetí letošního roku opět výrazně stoupl. Loňský trend nabírá na síle. To prokazuje alarmující nepochopení, neznalost a nekoncepčnost v komunikaci státu. Ve výsledku to znamená mimo jiné plýtvání veřejnými prostředky. Informace přináší pravidelná analýza společnosti CEEC Research pro Asociaci komunikačních agentur (AKA) a Asociaci public relations (APRA). Výsledkem je tisková zpráva níže.

Podíl zakázek zadaných mimo režim Zákona o veřejných zakázkách (pozn. dále jen Zákon), tedy v objemu do 2 mil. Kč, oproti prvnímu pololetí roku 2022 stoupl o téměř 82 %. To bohužel naznačuje, že celoroční výsledky v této oblasti ještě překonají výrazně špatné výsledky roku 2022.

Na rizika spojená s tímto alarmujícím trendem upozorňují profesní organizace již podruhé za sebou.

Nemáme ale jen špatné zprávy. Oproti prvnímu pololetí loňského roku poklesl počet rušených zakázek o téměř 71 % (data jsou však pouze za zakázky v režimu ZZVZ) co do objemu peněz, a o téměř 64 % co do jejich počtu. Nicméně jde jen o ty, které proběhly v režimu zadávání veřejných zakázek, a ne o ty podlimitní, kde nelze údaje o rušení sledovat.

Analýza přichází i s jinými zajímavými daty, což vše zmiňujeme v tiskové zprávě. Tu si v celém znění můžete přečíst zde.