Tisková informace: Hodinové sazby rostou, ale mírněji

17.5.2019
AKA

Praha 12.5. 2019 – pravidelný roční výzkum hladiny hodinových sazeb komunikačních agentur zveřejnila AKA. Průměrný meziroční růst dosahuje necelých deseti procent. Více rostly hodinové sazby profesí s větší přidanou hodnotou, zatímco ostatní spíše stagnovaly nebo kopírovaly inflaci. Ve výzkumu se také poprvé objevuje skupina specifických pozic pro oblast digitálních technologií.

Průzkum sazeb zveřejňuje AKA pravidelně v jarních měsících. Zatímco v minulých letech rostly ceny prací v agenturách o dvacet i třicet procent, letos se projevilo zpomalení.

„Hodinové sazby agentur v minulosti doháněly zpoždění, které vůči ostatním vstupům nabraly po finanční krizi. K tomu se přidal prudký růst personálních nákladů vyvolaný nedostatkem kvalifikovaných odborníků. Letos se situace stabilizuje,“ říká Marek Hlavica, ředitel AKA.

To však neznamená, že tlak na ceny a mzdové náklady neexistuje. Česká republika společně s Německem a Rakouskem patří mezi ty evropské země, kde je optimismus v oboru – měřeno evropským business indexem, na nejvyšší úrovni v Evropě. A to jak z pohledu zaměstnanosti, tak perspektivy zakázek. Index minulý týden zveřejnila Evropská asociace komunikačních agentur EACA.

Velký tlak je na technologické pozice, které se v průzkumu hodinových sazeb AKA objevují letos poprvé. O specialisty jako jsou datový analytik nebo vývojář mají totiž zájem i jiné obory. Poptávka po technických pozicích je dokladem proměny oboru, který vedle tradičních kreativních a obchodních profesí stále více vyžaduje zapojení techniků a IT specialistů.

Kompletní tabulku s tarify konkrétních pozic najdete zde

 

Pro více informací kontaktujte:

Marek Hlavica, ředitel AKA

marek.hlavica@aka.cz

602373196