Hodinové sazby v komunikaci meziročně vzrostly o 5,88 %

2.3.2024
AKA

Asociace komunikačních agentur (AKA) každoročně realizuje průzkum hodinových sazeb v oboru*. Tentokrát pravidelný roční průzkum ukázal, že ve všech sledovaných oblastech došlo ke zvýšení sazeb, přičemž toto navýšení nedosahuje celkové roční inflace roku 2023. Pro rok 2024 tak sazby vzrostly o 5,88 % oproti roku 2023.

AKA provádí pravidelný roční průzkum hodinových sazeb v oboru, jehož výsledky ukazují průměrné ceny na trhu komunikačních agentur. Stejně tomu bylo i letos. V porovnání s loňským rokem, kdy hodinové sazby meziročně vzrostly o 7,3 procenta, za loňský rok došlo ke zpomalení nárůstu hodinových sazeb, které se zvýšily o 5,88 %.

„Jednou z příčin vzrůstu sazeb je pochopitelně pokračující inflace (zejména ceny energií a materiálů na reklamní produkci). Dalším zásadním důvodem je pak výrazné zvýšení kvalifikace pracovníků v oboru, zejména v oblasti nových technologií. Tento kvalitativní posun se logicky odráží ve vyšších nákladech na vzdělávání a technologie a také růstem mezd, které v oboru v průměru stouply o 6,4 %,“ říká Lucie Češpivová, členka prezidia AKA.

Průměrná míra inflace v České republice za rok 2023 činila 10,7 %. Oproti roku 2022 došlo ke snížení o 4,4procentního bodu. Celková roční míra inflace tak byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné České republiky, nejvyšší byla v roce 1993, kdy činila 20,8 %.

Celou tiskovou zprávu si přečtěte zde a tabulku se sazbami najdete zde.