Sociální média ANO, ALE bezpečně a informovaně

4.5.2023
AKA

Buďme si vědomi hrozby a nebezpečí sociálních komunikačních platforem V dnešním světě sociálních médií a nejrůznějších komunikačních platforem si mnohdy ani neuvědomuje hrozbu, jíž se jejich užíváním vystavujeme. Tato hrozba je stejně velká pro běžného uživatele, jako pro firmy a významné společnosti. Ty se však většinou chrání, zatímco běžní uživatelé si riziko uvědomují jen zřídka. Přitom právě u nich by bezpečnost společnosti měla začít.

Nebezpečí spojenému s těmito sociálními platformami, jejichž obliba je v posledních dvou desítkách let skutečně enormní, se věnoval dnešní workshop pořádaný AKA, s názvem Bezpečnost online platforem v komunikačním průmyslu.

Podařilo se nám získat dva velmi lukrativní spíkry, Michala Thima, Threat Intelligence Analyst, a Martina Cacha, specialistu osobních údajů a digitálních stop.

 

Oba odborníci nám v příspěvcích pomohli najít odpovědi například na otázky

  • Jaké je pozadí společnosti provozující TikTok?
  • Proč je TikTok bezpečnostní hrozbou pro Evropu?
  • Jak a jaká data uživatelů tečou online platformami?
  • Na co si musí dát pozor agentura, resp. její klient při práci s online platformami?
  • Jaké je právní prostředí v ČLR a jaké je tam postaveni TikToku?
  • Na co si dát pozor z hlediska tvorby obsahu a komunikace na sociálních sítích?
  • Jak propojit firmu/agenturu s online platformami a respektovat principy bezpečnosti?
  • Jaký je rozdíl v bezpečnosti mezi jednotlivými platformami a jak je správně a bezpečně používat?

Pozornost byla věnována především sociální platformě TikTok, u analýzy jejíž bezpečnosti stál Michal Thim, a jíž se legislativně věnuje i druhý řečník, Martin Cach.

Účastníci workshopu, kteří se dostavili v hojném počtu, maximálně pětadvaceti možných, se dozvěděli mnohé o legislativních opatřeních EU vzhledem k této kontroverzní platformě. Martin Cach informoval o vyjádření Bruselu, v němž se Komise rozhodla pozastavit používání aplikace TikTok na institucionálních zařízeních a na osobních zařízeních registrovaných ve službách Komise pro moderní zařízení. Používání této platformy by totiž mohlo mít za následek ohrožení kybernetické bezpečnosti.

Byli jsme ujištění, že podobně je prověřována i bezpečnost ostatních platforem sociálních médií.

Na zprávu v Bruselu pak reagoval i NÚKIB následným varováním před hrozbou v oblasti kybernetické bezpečnosti rovněž orientovanou především na platformu TikTok. Úřad také doporučil fyzickým osobám, jejichž data by mohla být cílem aktivit zahraničních zpravodajských služeb, aby zvážili omezení nebo úplný zákaz instalace a používání aplikace TikTok i na osobních zařízeních.

Obdobná vyjádření a doporučení byla dříve vydána i v souvislosti s platformami Facebook, Twitter a WhatsApp.

Martin Cach zmínil rovněž profilování a cílení jednotlivých platforem na své uživatele, možnosti manipulace s nimi z pohledu dezinformací, a v neposlední řadě i přístup k citlivým údajům, jež by mohly později vést k diskriminaci.

Děkujeme oběma spíkrům a zveme Vás všechny na naše další workshopy, o nichž vás budeme včas informovat.

 

Obě prezentace ke stažení zde:

Bezpecnosti online platforem v kom unikačním průmyslu_AKA 3.5.2023

TikTok_workshop-AKA